- Libahunt on paljude rahvaste usundis esinev ajutiselt või alaliselt hundiks muutunud või muudetud inimene.
- Libahundi (ka koduhunt, inimesehunt, soend) kujutelm on tuntud ka eesti rahvausundis; võimalik, et laenuna germaani ja slaavi rahvastelt. Eestlaste uskumuste järgi võis libahundiks saada nõia loitsimise (needmise) läbi või ise teatud maagilisi toiminguid sooritades (hundinaha selga tõmbamine, kolm korda ümber nõiutud kivi käimine, enda erilise nõiutud võidega määrimine, nõiasõnade lugemine).
- Usuti, et libahundid murravad koduloomi, harvem ka inimesi.
- Esines uskumus, et libahunte eristab tavalistest huntidest valge märk kaelal – jälg kaelas kantud sõlest, preesist vms ehteasjast.
- Et libahunti taas inimeseks muuta, tuli talle leiba süüa anda. Vahel lisandus nõue, et leiba pidi ulatama sepistatud rauast teraga, näiteks noa otsas.
- Libahundiks nimetati ka tavalise hundi kümnendat (ka seitsmendat, üheksandat, kaheteistkümnendat) poega, kes pidavat koduloomi murdma ja sööma mitte kõri kallale hüpates, vaid tagaotsa poolt.
Eesti folkloor minevikust ja tänapäevast. Sellel leheküljel võite leida materjale, mida on edasi räägitud ühelt inimeselt teisele, ühelt põlvkonnast teisele, originaalset autorit teadmata. Legendid kangelastest ja kohtadest, toitude retseptid, laste folkloor, ütluseid, eestlaste ebausk, kummitused, tähtpäevad, mängud, vanasõnad.
Wednesday, March 23, 2011
Libahunt
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment